Ekoprzedszkole 'Skrzat'

'SZANUJ PRZYRODĘ I JĄ CHROŃ. BO ZIEMIA TO PRZECIEŻ NASZ WSPÓLNY DOM' Iwona Jędryka

 

W naszym przedszkolu 'Skrzat' nauczycielki i wszyscy pracownicy starają się zwracać szczególną uwagę na wielostronne uczestnictwo dzieci w przeżywaniu, działaniu, poznawaniu i ochronie otaczającej nas przyrody. Według nas podstawą zrozumienia, że człowiek jest częścią przyrody, jest kontakt z nią. Kształtowanie postaw proekologicznych musi odbywać się w kontakcie ze środowiskiem przyrodniczym, ponieważ nie można uczyć szacunku do czegoś, czego się nie zna. Dzieci są bacznymi obserwatorami tego wszystkiego, co wokół nich dzieje się i dlatego edukację ekologiczną należy realizować od najmłodszych lat.

 

W naszym przedszkolu już kolejny rok tworzymy wspólnie z dziećmi nasz własny ogródek na tyłach placu zabaw. Na rabatkach można znaleźć zarówno kwiaty, jak i warzywa. Dzięki takiej aktywności dzieci mają możliwość uczestniczyć i obserwować prace ogrodnicze, poznają narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie, poznają rośliny, mają możliwość siania i sadzenia kwiatów oraz warzyw, a także nabywają wiedzę i umiejętności dbania o nie. Zadaniem przedszkolaków było opiekowanie się rosnącymi roślinami- podlewanie ich, usuwanie chwastów, a następnie zebranie plonów, z których później przygotowano zdrowe posiłki dla dzieci.

 

W tworzeniu naszego ogródka uczestniczą również rodzice, jeden z tatusiów naszego podopiecznego pomógł dzieciom stworzyć domek dla owadów. Dzieci bardzo chcą zachęcić owady do stałego zamieszkania w przedszkolnym ogrodzie. Umieściły owadzi domek w zacisznym i słonecznym miejscu naszego ogródka. Obserwacja owadów sprawi, że dzieci będą w stanie zrozumieć wiele szczegółów z ich życia i przede wszystkim pozbyć się do nich uprzedzeń.

 

 

 

Copyrights © 2017 Społeczne Przedszkole Integracyjne Skrzat

realizacja: icube.pl